005.
  /  /  / -.. / --- /  / ...- / .. / .-.. / -.-- /  / ...- / ... / - / --- / ..- / .--. / .. / .-.. /  / --.. / .-.. / --- / -.. / . / .--- /  / --- / --.. / -... / .-. / --- / .--- / . / -. / -.-- /  / -. / --- / --.. / . / -- /  /  /


Něco ze života Morseho:

Samuel Morse, celým jménem Samuel Finley Breese Morse. Celosvětově se proslavil vynálezem telegrafu a morseovy abecedy, ale kromě toho byl také respektovaným malířem a sochařem. Narodil se 27. 4. 1791 ve městě Charlestown ve státě Massachusetts a zemřel v nedožitých 81 letech 2. 4. 1872 ve městě New York, kde je také na hřbitově v městské části Brooklyn pohřben.

Morse se nejprve živil jako malíř.

K vynálezu telegrafu dovedla Morseho smrt jeho ženy.

Bylo to v době, kdy Morse zrovna pracoval ve Washingtonu na zmiňovaném portrétu markýze de La Fayetta, když obdržel dopis, ve kterém mu jeho otec psal, že je jeho žena vážně nemocná. Tehdy byla pošta doručována ještě pomocí doručovatelů na koních, což bylo značně pomalé. Ihned opustil hlavní město a vydal se do svého domu v Connecticutu. Když přijel, byla jeho manželka nejen po smrti, ale dokonce ji již pohřbili. Morse byl zdrcený z toho, že nedostal zprávu o nemoci své ženy dříve a nemohl se s ní alespoň rozloučit natolik, až přesunul pozornost od své umělecké kariéry k hledání způsobu rychlé komunikace na velké vzdálenosti. Výsledkem jeho snažení byl vynález telegrafu.